
Ще са ви необходими следните продукти:
За тестото:
- 200 гр. брашно семолина
- 2 яйца
- щипка сол
За плънката и соса:
- 125 гр гъби
- 200 мл готварска сметана
- 50 гр кашкавал
- 50 гр пармезан
- 50 гр бяло сирене
- сол
- черен пипер
- 2 с.л. зехтин
- 2 скилидки чесън
Първа стъпка от приготвяне на равиоли е замесването на гладко тесто. Правилото при приготвянето на тесто за паста е 100 гр. брашно и 1 яйце за 1 човек. Сипете брашното върхъ плота, направете кладенче в него и чукнете яйцата в него и поръсете с щипка сол. С помощта на вилица разбийте яйцата леко, докато се смесят с част от брашното, след което продължете месенето с ръце. Крайната цел е да се получи гладко и еластично тесто. Тестото се оформя на топка и се завива в стреч фолио. Оставя се на стайна температура за 30 мин., а ако искате да работите с тестото по-късно през деня приберете тестото в хладилника и го изкарайте 30-40 минути по-рано, докато тестото се затопли и отпусне.
Втора стъпка от приготвянето на равиолите е разточване на тестото. Аз го правя с машина за паста, която спестява доста усилия, но ако не разполагате с такава- изплзвайте точилка. Откъсвате част от тестото и разточвате до получаване на тънък лист, но не прозрачен. По време на разточване е важно да поръсвате с брашно периодично, за да не залепва тестото за повърхността, върху която точите. Разточеното тесто може да разрежете с нож или формичка/ринг във формата на кръг (за кръгли равиоли), а можете да ги направите и като полумесеци или пък квадратни. Формата не е от значение. Важно е след разрязване на тестото във формата, която изберете, тестото трябва да се покрие отгоре и отдолу с прозрачно фолио, за да не изсъхва.
Това тесто е подходящо за всеки един вид паста, като в зависимост от дебелината на разточения лист и формата, която ще подберете, ще се оформи различен вид паста.
Трета стъпка е за приготвяне на соса и плънката, които в този случай съдържат почти еднакви съставки, за да допринесат за по-интензивния вкус на равиолите.
В незалепващ тиган се загрява зехтинът, добавя се пресованият чесън и ситно нарязаните гъбки. Запържват се на средна степен и се внимава чесънът да не прегори. Идва ред на готварската сметана. Разбърква се почти постоянно, като се внимава да не загори. Когато сметаната се сгъсти се добавят сирената- натрошеното бяло сирене, настърган кашкавал и пармезан, сол и черен пипер на вкус.