
Ще са ви необходими следните продукти:
- 1 ч.ч. червена леща
- 3 моркова
- 1 глава лук
- 1 кубче зеленчуков бульон
- 1/2 ч.л. червен пипер
- 1/2 ч.л. куркума
- 1/2 ч.л. къри
- 100 готварска сметана
- сол
- черен пипер
- олио
За крутоните:
- 4 филии хляб
- 1 ч.л. чубрица
- 1/2 ч.л. сол
- щипка червен пипер
- олио
Първа стъпка от приготвянето на крем супата е подготовката на зеленчуците. Морковите се измиват и се нарязват на малки кръгчета, а лукът се нарязва на дребно.
В тенджера се изиспва олио, колкото да покрие дъното и когато се сгорещи се добавят зеленчуците. Разбъркват се и се задушават на средно силен котлон за около 4-5 минути. След като зеленчуците омекнат се добавя добре измитата леща заедно с литър вода, в който е разтворен един зеленчуков бульон. Когато супата заври се добавят подправките и се разбърква. Оставя се да къкри на средна степен на котлона, докато лещата се свари, което отнема приблизително 20-30 минути.
След като лещата е вече сварена котлонът се спира, супата се пасира и се добавя готварската сметана, която е била на стайна температура, на тънка струя и се разбърква бързо, за да се преодотврати пресичане. Супата се гарнира с крутони и магданоз, а бихте могли да добавите и малко заквасена сметана за по-кисела нотка.
Приготвяне на крутони:
Няколко филии хляб се нарязват на средно големи кубчета (големината е по ваше предпочитание). Крутоните се поставят в купичка и се посипват с мазнината и подправките и се разбъркват хубаво. Нареждат се в тавичка, постлана с хартия за печене и се пекат 5-10 минути ( или до готовност) във фурна, която е предварително загрята на 200 градуса.
Подправките са препоръчителни, но бихте могли да проявите въображение и да споделите своите препочитания и впечатления в коментар.
Приятен апетит! 🙂